Tanie ogrzewanie prądem
Ciepło jest przyjemne, komfortowe, zwłaszcza kiedy na zewnątrz deszcz i plucha, miło jest wrócić do domu i odpocząć. Istnieje wiele sposobów ogrzewania. Wokół niektórych z nich narosły mity lub kultywowane są przekonania sprzed wielu lat o nieopłacalności danego sposobu ogrzewania. Tymczasem nowoczesne technologie pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania. Nowoczesna technologia łączy się z funkcjonalnością i energooszczędnością. Jednym ze sposobów zapewnienia ciepła w budynku, o którym krąży wiele przekłamań, jest ogrzewanie prądem.
Drogi prąd – kosztowne ciepło
Jest faktem, że ceny prądu wzrosły o wiele procent i dlatego ludzie decydują się na oszczędności w tej materii. Tylko rzetelne porównanie kosztów ogrzewania prądem przed kilku lat i obecnych cen ogrzewania prądowego może odpowiedzieć na pytanie o opłacalność ogrzewania prądowego. Nowoczesne technologie muszą być energooszczędne, bo tego oczekują klienci. Piec elektrodowy zamienia prąd elektryczny w ciepło, o najwyższej sprawności.
Zalety pieca elektrodowego
Piec elektrodowy jest bezpieczny w użytkowaniu – nie grozi właścicielowi porażenie prądem, wybuchem, ani śmiercionośnym zaczadzeniem. Nowoczesny piec elektrodowy może współdziałać z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub bojlerem CWU, panelami fotowoltaicznymi, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem olejowym, kotłem na węgiel i ekogroszek oraz kołtem na pellet i dzięki temu tworzyć przyjemne ciepło w domu. Małe gabaryty sprawiają, że piec może być montowany w mniejszym pomieszczeniu, co jest dobrą wiadomością dla osób, które mają mniejsze domy. Instalacja takiego kotła nie wymaga pozwoleń ani budowania komina i wentylacji.
Najbezpieczniejszy system ogrzewania prądowego
Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania prądowego jest system kotłowni oparty o zbiornik buforowy z wężownicą CWU. Do bufora podłączony jest kocioł elektrodowy lub grzałka elektryczna, kominek z płaszczem wodnym lub kocioł zgazujący. Zasada działania pieca elektrodowego polega na wydzielaniu ciepła podczas przepływu prądu przez ośrodek ciekły, połączony ze źródłem energii za pomocą elektrod. Energia elektryczna jest prawie w całości zamieniona na ciepło. Piec elektrodowy można stosować w każdym pomieszczeniu, bo jest nieduży, a paliwo do kotła , czyli prąd jest dostępny w każdym domowym gospodarstwie. Nie potrzeba dodatkowego składowiska na paliwo do pieca. Odpadają też koszty doprowadzania gazu ziemnego. Piec elektrodowy nie wymaga przeglądów co roku, nie wymaga czyszczenia komina i przewodów kominowych.
Piec elektrodowy zyskuje zwolenników, ponieważ nie brudzi, nie trzeba wydawać pieniędzy na opał ani składować materiału grzewczego w piwnicy. Żywotność pieca elektrodowego szacuje się na około 50 lat, podczas gdy standardowy kocioł grzewczy trzeba wymieniać co 10 lat. Koszt ogrzewania prądowego przez rok jest porównywalny do ogrzewania węglowego, tyle, że nie ma uciążliwego brudu i nieładnego zapachu palącego się ognia. Niektórzy określają go mianem „wiecznego kotła”