Styropian granitowy -lepszy izolator

Utrzymanie komfortu cieplnego w mieszkaniach jest niezbędne dla zdrowia mieszkańców. Na rynku można spotkać wiele materiałów izolacyjnych. Inwestorzy starają się wybierać jak najlepszą izolację po to, aby zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Im lepsza izolacja budynku, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Przez lata królem izolacji były biały styropian.  Obecnie w związku z nowymi technologiami w budownictwie pojawił się konkurent styropian granitowy.

Jak powstaje styropian granitowy?

Styropian granitowy – to  klasyczny styropian, do którego podczas produkcji zostały dodane kompozyty granitowe. W procesie produkcji granulki polistyrenu łączą się w większy blok , który przycinany na płyty o określonych wymiarach. Domieszka grafitu daje szary kolor. Granitową odmianę styropianu produkuje się z polistyrenu spienialnego z uszlachetniającymi dodatkami, których zadaniem jest pochłanianie lub odbijanie promieniowania podczerwonego. Dzięki temu styropian granitowy 15 ma świetne parametry izolacyjne, które znacznie przewyższają możliwości, jakie w tym zakresie zapewnia styropian biały. Oznacza to, że styropian granitowy jest lepszym izolatorem i utrzymuje więcej ciepła w budynku.

Racjonalne wykorzystanie energii

Styropian granitowy 20  cm wpisuje się w coraz popularniejszy trend w budownictwie zmierzający do racjonalnego wykorzystywania energii. Inwestorzy mają coraz większą świadomość ekologiczną i z tego powodu szukają rozwiązań, które spełnią ich oczekiwania pod względem oszczędności energii. Od   1 stycznia 2014 roku stopniowo rosną normy izolacyjności cieplnej przegród (ścian, dachów, stropodachów) i styropian granitowy 20 cm doskonale spełnia niezbędne wymogi w tym zakresie. Styropiany granitowe nie są tak grube, jak klasyczne białe. Cena styropianu granitowego zaczyna się od 170 zł za m3. Biały jest odrobinę tańszy.

Wady styropianu granitowego

Pod względem ochrony cieplnej budynków styropian granitowy nie ma sobie równych – cieńsze płyty oznaczają także mniejsze koszty ocieplania i zdecydowanie lepsze ocieplenie powierzchni przy parapetach.  Wadą styropianu granitowego jest śliska struktura, która utrudnia klejenie go na ścianie oraz ciemny kolor, który pochłania promieniowanie słoneczne. Styropian może być klejony tylko w dni bezsłoneczne.  W trakcie montażu konieczne są siatki ochronne na rusztowaniu. Aż do nałożenia warstwy zbrojnej należy trzymać styropian granitowy  w zacienieniu. W razie klejenia styropianu granitowego 15 w dni słoneczne mogą powstać szczeliny, które należy wypełnić pianką uszczelniającą.

Zaletą styropianu granitowego jest możliwość kompleksowego zastosowania do ocieplania fasad, podłóg, dachów skośnych i stropodachów. Przy zastosowaniu styropianu granitowego 20 cm budynek jest lepiej doświetlony światłem słonecznym, ponieważ mniejszą powierzchnię zajmują ościeże. Cieńsze płyty oznaczają mniejsze obciążenie mechaniczne ścian przy zachowaniu znakomitego bilansu energetycznego nowego budynku.

One thought on “Styropian granitowy -lepszy izolator

  1. Dobra izolacja to podstawa ogrzewania domu i niższych rachunków. Dlatego postawiłem na styropian granitowy, który jest zdecydowanie lepszy od swojego klasycznego, białego odpowiednika. Powstał przez dodanie do białego styropianu domieszki granitu, co podniosło jego parametry izolacyjne i zdolność utrzymania ciepła w budynku. Niedawno wykonałem docieplenie domu granitowym styropianem, a już dostrzegam niższe koszty ogrzewania i więcej ciepła, nawet w miejsce, gdzie normalnie jest trochę chłodniej, np: przy parapetach. Naprawdę warto w niego zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *