Ekspresowa budowa domów z prefabrykatów

Budowa domu w kilka tygodni  jest możliwa dzięki alternatywnym do murowania, nowoczesnym technologiom, które są szybsze do wykonania i tańsze. Domy prefabrykowane montuje się w fabryce i dowodzi na plac budowy. Składa się je w kilka dni. Eksperci budowlani zwracają uwagę, że tego rodzaju domy mają komfort użytkowania wyższy niż tradycyjne domy murowane.  Standardowy sposób stawiania domów jest czasochłonny, ponieważ trzeba brać pod uwagę możliwe przestoje, oczekiwanie na towar, pogodę, usterki i ich naprawę. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu z prefabrykatów.

Szybkość wykonania

Żyjemy coraz szybciej i nie lubimy długo czekać na wykonanie usług.  Budowanie domu tradycyjnego (murowanego) i związane z tym przestoje, często niezależne od ekipy budowlanej, potrafią zepsuć nastrój inwestorowi, dla którego  każde przesunięcie w stawianiu budynku, to kolejne koszty. Domy prefabrykowane  to budynki, których duże części, np.: ściany, stropy i dach produkowane są w fabryce, a na budowie tylko składane. Oszczędność czasu następuje już w momencie wyboru projektu, ponieważ firmy, które stawiają domy prefabrykowane, dysponują gotowymi projektami takich domów.  Za projekt trzeba oczywiście zapłacić, choć niektóre firmy wliczają go w koszt inwestycji. Klient może przynieść swój projekt, który też będzie zrealizowany.

Zalety domów prefabrykowanych

Oferta domów prefabrykowanych skierowana jest do osób, które chcą tracić roku na budowie.  Nie ulega wątpliwości, że wielkim atutem domów prefabrykowanych jest to, że produkcja elementów budynku podlega ścisłej kontroli i nabywca ma pewność wysokiej jakości wykonania budynku. Pogoda nie ma aż takiego wpływu na pracę, poza sytuacją dużego mrozu, śnieżycy, czy ulewnego deszczu. Gotowe elementy domów z prefabrykatów nie są składowane na budowie, więc nie niszczeją.  Kolejną zaletą ich budowania jest brak bałaganu na budowie – elementów domów nie przycina się, bo nie wymagają dopasowywania. Koszt ich budowy jest prosty do oszacowania i nie wzrasta z powodu nieprzewidzianych okoliczności.

Mity wokół domów z prefabrykatów

Powszechne jest nieprawdziwe przekonanie, że domy z prefabrykatów są nietrwałe, w zasadzie przypominają domek z kart. Wieloletnie doświadczenie firm budujących takie domy, zaprzecza tezie , że domy prefabrykowane nie są stabline. Ich budowa nie jest dużo droższa od wniesienia budynku metodą tradycyjną – koszt jest porównywalny. Jedyna różnica w kosztach polega na tym, że w przypadku domu z prefabrykatów trzeba od razu zapłacić za budowę i jest mniej czasu na zgromadzenie finansów. W przypadku domu stawianego tradycyjnie czas na zgromadzenie środków finansowych jest dłuższy.

Przepisy budowlane nakładają na budownictwo prefabrykowane takie same wymogi, jak w przypadku domów murowanych. Koszt utrzymania domu prefabrykowanego jest niższy od tradycyjnego nawet o 70%. Jest to związane ze znakomitą izolacją termiczną i brakiem mostków termicznych, przez które w budynkach murowanych może uciekać ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *