Ciepła i miękka tkanina z owczej wełny

Przemysł tekstylny wykorzystuje mnóstwo różnych tkanin. Wśród nich są tkaniny naturalne pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz sztuczne. W ostatnich latach nastąpił powrót do naturalnych tkanin, z wyjątkiem futer ze względu na bestialskie zabijanie zwierząt i tony chemii potrzebnej do przygotowania futra.  Najwięcej zwolenników mają wełna owcza i bawełna. Wełna kojarzy się tak z miękkością, naturalnością i ciepłem. Lubimy wełniane rzeczy, ponieważ przyjemnie otulają i sprawiają, że w nasze ciało powraca ciepło. Wełna nie dopuszcza do wychłodzenia i dlatego jest wykorzystywana do szycia odzieży jesienno- zimowej. Jaka jest tkanina z owczej wełny?

Wielkość gatunków wełny

Słowo „wełna” przywołuje skojarzenia z owcami, z górami i wypasem tych pięknych zwierząt. Jest to w dużej mierze prawda, ponieważ znaczna część wełny sprzedawanej na rynku pochodzi z owiec. Oprócz tego wełnę pozyskuje się z kóz, wielbłądów i specjalnej rasy królików. Najwyższej jakości wełnę, miękką, puszystą, o cienkich włóknach, czyli przemiłą w dotyku, otrzymuje się z owiec rasy merynos. Grubszą wełnę uzyskuje się z ras owiec długowełnistych i nizinnych. Długość włókien wełny owiec długowełnistych to nawet  40 cm. W przemyśle tekstylnym rozróżnia się kilka rodzajów wełen w zależności od zwierzęcia, z którego  runo pochodzi. Wełna owcza  to merynos, szewiot, szetland. Z wielbłąda pochodzą wikunia i kamel, z lam -aplaka. Wełna kozia to moher i kaszmir, a królicza to angora.

Jak rozpoznać wełnę wysokiej jakości?

Tkanina z owczej wełny wysokiej jakości jest miękka, ciepła i cechuje się doskonałymi funkcjami termoizolacyjnymi. Jest znakomita nie tylko na odzież zimową typu: płaszcze, bluzy, czy swetry, ale także ze względu na elegancję jest bardzo cenionym materiałem na garnitury.

Właściwości tkaniny z owczej wełny

Wełna uzyskiwana jest podczas strzyżenia owiec. Zwana jest również runem lub strzyżą. Jest surowcem do produkcji wysokiej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Specjalnym rodzajem owczej wełny jest wełna dziewicza, pochodząca z pierwszego strzyżenia jagniąt.  Wśród zalet tkaniny  z owczej wełny wymienia się: doskonałe właściwości termoizolacyjne, dużą higroskopijność oraz pochłanianie promieniowania UV.  Idealnie sprawdza się także jako część mieszanki, np.: z lnem, bawełną lub jedwabiem. Mieszanki włókien są surowcem do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, kołder, koców, poduszek, filców odzieżowych itp. Przędzę czesakową z owczej wełny wytwarza się  z surowca pozyskanego podczas strzyżenia owiec.

Tkaniny z wełny owczej nie gniotą się, więc nie trzeba tracić czasu na prasowanie odzieży, czy koców. Są wytrzymałe, a niektóre rodzaje cechują się sporą odpornością na zabrudzenia. Tkaniny z owczej wełny mają jeszcze jedną bardzo cenną zaletę – zdolność do samooczyszczania się, co oznacza, że uszyte z nich ubrania nie wymagają częstego prania. Regularne wietrzenie i trzepanie (na lewej stronie) wełnianych ubrań pozwala na zachowanie świeżości.

Wełna premium – tkanina z owczej wełny

Określa się tak tkaninę  wełny owczej pochodzącej z owiec merynowskich. Charakteryzuje się wysoką jakością, wytrzymałością i elastycznością włókien. Jest bardzo miękka i puszysta, a ubrania wykonane z niej “nie gryzą”. Owce marynowskie pochodzą Australii i są przystosowane skrajnie trudnych warunków klimatycznych, gdyż temperatury sięgają od 40 do minus 20 stopni. Dzięki temu tkanina z owczej wełny merino doskonale przepuszcza powietrze i ogrzewa. Tkaniny z wełny merynoskiej używane są  do produkcji garniturów oraz popularnej  bielizny termoaktywnej, która musi spełniać, jak najwyższe wymagania użytkownika z zakresu zapewnienia odpowiedniej temperatury ciała oraz zapobiegać poceniu się i odczuwaniu zimna.

Dbanie o ubrania uszyte z tkaniny  z owczej wełny

Ubrań uszytych z tkanin z owczej wełny nie należy zbyt często prać. O wiele lepszym sposobem dbania o te rzeczy jest delikatne oczyszczanie za pomocą suchej lub lekko wilgotnej szczoteczki/szmatki. Suchą szczotką można usunąć kurz i niewielkie zabrudzenia. Przy silniejszych, bardziej widocznych zabrudzeniach dopuszczalne jest użycie wilgotnej szczotki, ale trzeba to robić bardzo delikatnie, aby nie zdeformować tkaniny. Szczotkuje się zgodnie z kierunkiem włosa. Najtrudniejsze zabrudzenia powinno się czyścić chemicznie, wyłącznie w profesjonalnej pralni.

Wełna owcza jako pomoc w fizjoterapii

Tkaniny z wełny owczej mają zdolność do utrzymywania stałej temperatury ciała  i idealnie sprawdzają się w fizjoterapii.  Przedłużają efekt cieplny wywołany podczas zabiegów u osób z dolegliwościami reumatologicznymi – ogrzewają bolące miejsca i łagodzą ból. Naturalna wełna owcza przyniesie ulgę w cierpieniu pacjentom zmagającym się z chorobą Raynauda, której objawami są zimne stopy i palce, wynikające ze zmniejszonego przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Wełniane włókna ogrzewają zmarznięte kończyny oraz  masują skórę i poprawiają krążenie.

Tkaniny z owczej wełny to produkt naturalny o właściwościach zdrowotnych. Wykorzystywany na szeroką skalę nie tylko w branży odzieżowej. Konsumenci cenią je za miękkość i przyjemne ciepło oraz elegancję.

One thought on “Ciepła i miękka tkanina z owczej wełny

  1. Piękny, słodki obrazek. Lubię wełniane ubrania, zwłaszcza z owczej wełny, bo są naprawdę miękkie i wygodne, a do tego eleganckie. Jest troszeczkę problemów z praniem, bo nie powinno się takich ubrań wkładać do pralki – wystarczy delikatne czyszczenie za pomocą lekko wilgotnej szmatki. Wełna owcza doskonale ogrzewa, a jednocześnie nie przegrzewa organizmu i bywa stosowana do produkcji odzieży termoaktywnej – takiej z wyższej półki. Wełniany sweter mam już kilka lat, ostatnio kupiłam sobie wełnianą marynarkę – idealną na jesienne chłody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *